Piąta sesja Akademii Młodych Dyplomatów 2026 odbyła się w dniach 27–29 marca w Warszawie. Sesja miała charakter stacjonarny i skupiała się na temacie Globalnego bezpieczeństwa i demokratycznego sprawowania rządów w XXI wieku, gromadząc uczestników, praktyków i ekspertów w celu zgłębienia kluczowych wyzwań we współczesnych stosunkach międzynarodowych.

Program obejmował serię wykładów i interaktywnych warsztatów prowadzonych przez doświadczonych praktyków i ekspertów w dziedzinie stosunków międzynarodowych. Uczestnicy wzięli również udział w zajęciach specjalistycznych mających na celu pogłębienie wiedzy i rozwijanie praktycznych umiejętności w kluczowych obszarach dyplomacji, sprawowania rządów i bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym wystąpień publicznych dla dyplomatów, wolności mediów i dezinformacji, etyki w polityce międzynarodowej, geopolityki terroryzmu, praw człowieka i budowania pokoju w strefach konfliktu oraz wdrażania priorytetów polityki zagranicznej w praktyce dyplomatycznej.

Główną atrakcją sesji były Global Talks z generałem brygady Mariuszem Chmielewskim, który podzielił się spostrzeżeniami na temat współczesnych wyzwań związanych z bezpieczeństwem oraz zmieniającego się charakteru obronności i współpracy międzynarodowej. W ramach sesji odbył się również wykład na temat przywództwa z Adamem Bodnarem, który podzielił się refleksjami na temat demokratycznego sprawowania rządów, praworządności i odporności instytucjonalnej w XXI wieku.

W trakcie sesji uczestnicy brali udział w inspirujących dyskusjach i praktycznych zajęciach poświęconych zmieniającym się realom bezpieczeństwa światowego, odporności demokracji oraz współpracy międzynarodowej. Różnorodność poruszanych tematów oraz wysoki poziom wiedzy prelegentów przyczyniły się do stworzenia dynamicznej i stymulującej intelektualnie atmosfery.

Szczególnie cenionym aspektem piątej sesji była możliwość osobistego spotkania w Warszawie. Uczestnicy podkreślali znaczenie bezpośrednich kontaktów dla wzmacniania relacji zawodowych, wymiany pomysłów oraz dalszego budowania rosnącej społeczności młodych specjalistów ds. stosunków międzynarodowych zrzeszonych w Akademii.

Wielu uczestników określiło piątą sesję jako „najlepszą dotychczas” i zauważyło, że Akademia z każdą edycją staje się „coraz lepsza”, co odzwierciedla jej ciągły rozwój i silne zaangażowanie uczestników.

Akademia składa podziękowania wszystkim uczestnikom za ich energię, otwartość i aktywny wkład w trakcie całej sesji. Z niecierpliwością czekamy na kontynuację naszej wspólnej podróży w kolejnych etapach programu.