Address
Oleandrów 6 View map“Proces decyzyjny w UE” to szkolenie kompleksowo opisujące wszystkie etapy i podmioty uczestniczące w podejmowaniu decyzji na szczeblu unijnym. W trakcie szkolenia poznamy nie tylko najważniejsze prawne konstrukcje tworzące schemat procesu legislacyjnego w Unii Europejskiej, ale również praktykę, która wespół z teoretyczną podbudową tworzy ostateczny kształt procesu decyzyjnego w UE. Przeanalizujemy konkretne zadania Rady Europejskiej, Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Rady UE, nie zapominając również o roli organów przygotowawczych Rady (grup roboczych Rady i COREPER) oraz instytucji odpowiedzialnych za prowadzenie polskiej polityki europejskiej (np. Komitetu do Spraw Europejskich).
Na szkoleniu “Proces decyzyjny w UE” zostaną poruszone takie zagadnienia, jak:
-
Istota, charakter i przedmiot decyzji w UE. Rodzaje i różnorodność procedur decyzyjnych w UE.
-
Omówienie poszczególnych procesów decyzyjnych w tworzeniu aktów prawa o charakterze prawodawczym i nieprawodawczym (zwykła procedura prawodawcza i specjalna procedura prawodawcza). Praktyczne aspekty: grupy robocze, Coreper, trilogi, sprawozdawcy, cienie, komisje w PE, komisje współpracujące, głosowanie poprawek, I czytanie, II czytanie, early II reading, koncyliacja – przebieg z uwzględnieniem tych aspektów.
-
Zasada wypracowania projektu inicjatywy legislacyjnej. Procesy decyzyjne – specyfika konsultacji społecznych. Droga od dokumentów przygotowawczych do procedury legislacyjnej.
-
Komitologia – szczególny rodzaj decydowania politycznego w UE.
-
Główne organy decyzyjne i uczestnicy procesu decyzyjnego.
-
Miejsce i rola organów doradczych w procesie decyzyjnym.
Program szkolenia „Proces decyzyjny w UE” składa się z 3 głównych części:
-
Hierarchia norm prawnych w Unii Europejskiej i działalność Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
-
Akty prawne UE i procedury legislacyjne w UE.
-
Proces kształtowania polityki EU.