Address
Oleandrów View map“Proces decyzyjny w UE” to szkolenie kompleksowo opisujące wszystkie etapy i podmioty uczestniczące w podejmowaniu decyzji na szczeblu unijnym. W trakcie szkolenia poznamy nie tylko najważniejsze prawne konstrukcje tworzące schemat procesu legislacyjnego w Unii Europejskiej, ale również praktykę, która wespół z teoretyczną podbudową tworzy ostateczny kształt procesu decyzyjnego w UE. Przeanalizujemy konkretne zadania Rady Europejskiej, Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Rady UE, nie zapominając również o roli organów przygotowawczych Rady (grup roboczych Rady i COREPER) oraz instytucji odpowiedzialnych za prowadzenie polskiej polityki europejskiej (np. Komitetu do Spraw Europejskich).
Na szkoleniu “Proces decyzyjny w UE” zostaną poruszone takie zagadnienia, jak:
-
Istota, charakter i przedmiot decyzji w UE. Rodzaje i różnorodność procedur decyzyjnych w UE.
-
Omówienie poszczególnych procesów decyzyjnych w tworzeniu aktów prawa o charakterze prawodawczym i nieprawodawczym (zwykła procedura prawodawcza i specjalna procedura prawodawcza). Praktyczne aspekty: grupy robocze, Coreper, trilogi, sprawozdawcy, cienie, komisje w PE, komisje współpracujące, głosowanie poprawek, I czytanie, II czytanie, early II reading, koncyliacja – przebieg z uwzględnieniem tych aspektów.
-
Zasada wypracowania projektu inicjatywy legislacyjnej. Procesy decyzyjne – specyfika konsultacji społecznych. Droga od dokumentów przygotowawczych do procedury legislacyjnej.
-
Komitologia – szczególny rodzaj decydowania politycznego w UE.
-
Główne organy decyzyjne i uczestnicy procesu decyzyjnego.
-
Miejsce i rola organów doradczych w procesie decyzyjnym.

Dyskusja i podsumowanie:
Jak instytucje UE są zaangażowane w proces decyzyjny? Jak to się zmieniło od Traktatu Lizbońskiego?
-
Rada UE
-
Komisja Europejska
-
Parlament Europejski
Case-study:
-
Europejski Trybunał Sprawiedliwości, « Cassis de Dijon » (Case 120/78)
-
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 544/2009 z dnia 18 czerwca 2009 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 717/2007 w sprawie roamingu w publicznych sieciach telefonii ruchomej wewnątrz Wspólnoty oraz dyrektywę 2002/21/WE w sprawie wspólnych ram regulacyjnych sieci i usług łączności elektronicznej.
Program szkolenia „Proces decyzyjny w UE” składa się z 3 głównych części:
-
Hierarchia norm prawnych w Unii Europejskiej i działalność Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
-
Akty prawne UE i procedury legislacyjne w UE.
-
Proces kształtowania polityki EU.
1 dzień
Kurs wymaga zrównoważonego podejścia, w którym teoria i praktyka uzupełniają się wzajemnie, aby ułatwić naukę. Kurs ma charakter wysoce interaktywny, oparty na solidnych podstawach prezentacji, ale około 40% czasu poświęcony będzie case-studies i symulacji. Case-studies i symulacja posłuży do zdobycia przez uczestników wiedzy w praktycznym kontekście w celu wykazania znaczenia i konsekwencji unijnego otoczenia instytucjonalnego i procesu podejmowania decyzji w państwach członkowskich.
Po ukończeniu szkolenia każdy uczestnik otrzymuje Certyfikat Europejskiej Akademii Dyplomacji.

590zł (plus 23%VAT)
W cenie m.in.:
-
materiały szkoleniowe i edukacyjne
-
przerwy kawowe
-
lunch
-
certyfikaty i zaświadczenia