Address
online View mapSzkoła Europejska to wyjątkowa propozycja dla młodych ludzi zainteresowanych tematyką Unii Europejskiej i różnymi obszarami jej funkcjonowania. Program ten może stanowić pierwszy krok na drodze do fascynującej kariery w instytucjach UE, dyplomacji lub biznesie międzynarodowym, nawet przed rozpoczęciem studiów. Uczestnicy będą mieli możliwość spotkać się z osobami związanymi zawodowo z instytucjami Unii Europejskiej, poznają tajniki różnych obszarów polityki europejskiej (zagranicznej, migracyjnej, środowiskowej, bezpieczeństwa) oraz porozmawiają o współczesnych wyzwaniach stojących przed UE. Program oferuje również zajęcia dotyczące relacji zewnętrznych UE, a także warsztaty budujące umiejętności przydatne w międzynarodowym środowisku (protokół dyplomatyczny, wystąpienia publiczne). Uczestnicy postarają się wreszcie odpowiedzieć na pytanie: jaka jest rola Unii Europejskiej we współczesnym świecie?
Szkoła Europejska stanowi zarówno świetny wstęp do nauki o Unii Europejskiej, jak i platformę do pogłębiania zdobytej dotychczas wiedzy. Trenerzy dopasowują program poszczególnych zajęć do możliwości, doświadczeń i zainteresowań uczestników, poświęcając również część prowadzonych szkoleń na dyskusję i wymianę spostrzeżeń.
Sesje networkingowe w ramach programu są okazją do poznania osób o podobnych zainteresowaniach z różnych miejsc w Polsce, natomiast zajęcia pozwalają na nawiązanie kontaktu z ekspertami związanymi z Unią Europejską. Program ten stanowi fundament, na którym młodzi ludzie mogą rozpocząć budowanie swojej kariery w międzynarodowym środowisku.
Zajęcia w ramach najbliższej edycji odbędą się online jesienią 2021 roku (październik/listopad 2021).
Program jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych studentów oraz uczniów szkół średnich. Rekrutacja uczestników następuje na podstawie motywacji i indywidualnego projektu. Zajęcia prowadzone są w języku polskim i angielskim.
- Wstęp do historii Unii Europejskiej i Instytycji UE
- Praca w instytucjach europejskich.
- Na czym polega praca Europosła?
- Polityka zagraniczna Unii Europejskiej – na przykładach
- Dyskusja z ekspertami nt. polityki wschodniej UE
- Polityka migracyjna UE
- Wizyta studyjna
- Warsztaty z zakresu wystąpień publicznych i komunikacji
- Protokół Dyplomatyczny w Unii Europejskiej
- Rola Unii Europejskiej na świecie
- Dezinformacja jako zagrożenie dla UE
- Polityka środowiskowa UE
- Rozdanie dyplomów
Zajęcia będą poprowadzone w ramach czterech modułów w październiku i listopadzie 2021 roku.
Profil uczestników:
-
wiek: 18 – 24 lat
-
uczniowie i studenci, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o Unii Europejskiej, polityce zagranicznej
Zgłoszenia
Zgłoszenie do udziału w programie polega na przedstawieniu projektu na kampanię informacyjną promującą jeden, wybrany spośród poniższych, priorytet Komisji Europejskiej.
-
Europejski Rok Kolei 2021
-
Naprawienie szkód gospodarczych i społecznych wyrządzonych przez pandemię COVID-19 (Plan odbudowy dla Europy)
-
Digital Agenda – transformacja cyfrowa (Europa na miarę ery cyfrowej)
-
Nowy europejski Bauhaus (NEB)
Aby wziąć udział w rekrutacji, kandydaci muszą przygotować i opublikować w wybranym medium społecznościowym, w którym obecne jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, jeden post na wybrany temat, a następnie muszą uzasadnić swój wybór pisząc w formularzu rekrutacyjnym:
-
co chcieli osiągnąć swoimi działaniami komunikacyjnymi? Jaki efekt ma przynieść ich strategia komunikacyjna?
-
uzasadnić wybór tematu; Dlaczego wybrali dany priorytet?
-
opisać grupę do której kierują swój przekaz (target group)
-
gdzie umieściliby swoje działania komunikacyjne? W jakich mediach społecznościowych? Dlaczego wybrali ten/te akurat kanały komunikacji?
Kandydaci są również zobowiązani napisać w formularzu rekrutacyjnym dlaczego chcieliby wziąć udział w projekcie.
W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o wysłanie maila na szkolenia@diplomats.pl.