INSTRUCTORS:
Address
Warszawa, Oleandrów 6 View mapAplikacja dyplomatyczno-konsularna
Kurs przygotowawczy
Dwa razy do roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych organizuje nabór na aplikację dyplomatyczno-konsularną. To szansa dla osób zainteresowanych karierą w dyplomacji. Jak się przygotować do rekrutacji? Kurs “Aplikacja dyplomatyczno-konsularna” skierowany jest do osób zainteresowanych podjęciem pracy w służbie zagranicznej Rzeczypospolitej zarówno jako pracownicy centrali Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ), jak i placówek – ambasad, stałych przedstawicielstw i konsulatów.
Szkolenie prowadzą doświadczeni wykładowcy, obecni i byli pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Formuła szkolenia pozwala na przygotowanie się do pomyślnego przejścia przez konkursy na aplikację dyplomatyczno-konsularną, a także na konkretne stanowiska w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Wiedza i umiejętności zdobyte podczas zajęć będą przydatne również podczas wykonywania obowiązków służbowych, po rozpoczęciu pracy w służbie dyplomatycznej i konsularnej Rzeczypospolitej Polski. Kurs przygotowawczy prowadzą współpracujący z Europejską Akademią Dyplomacji doświadczeni wykładowcy, obecni i byli pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Jak dobrze przygotować się do egzaminu, osiągnąć zadowalające wyniki i dostać pracę w MSZ? Zapisz się na kurs przygotowawczy do aplikacji dyplomatyczno-konsularnej i zwiększ swoje szanse na karierę dyplomaty. Kandydaci muszą spełniać wymogi niezbędne do podjęcia przyszłych zadań w obszarze służby zagranicznej. Przyjęcie na aplikację poprzedzone jest wieloetapowym egzaminem sprawdzającym wiedzę ogólną, predyspozycje do służby oraz znajomość języków obcych. Z chwilą rozpoczęcia aplikacji jej uczestnicy są zatrudnieni w Ministerstwie Spraw Zagranicznych ze wszystkimi wynikającymi z tego uprawnieniami jak i obowiązkami.
- Sprawdzian wiedzy ogólnej:
– zagadnienia dotyczące historii Polski i historii powszechnej
– aktualna sytuacja polityczna, gospodarcza i społeczna w Polsce i na świecie
– główne kierunki polskiej polityki zagranicznej
– wybrane zagadnienia z prawa międzynarodowego, konstytucyjnego, ekonomii i gospodarki - Sprawdzian umiejętności:
– analiza i wykorzystanie informacji
– poprawne wnioskowanie
– rozwiązywanie problemów - Sprawdzian znajomości dwóch języków obcych:
– egzamin resortowy składa się z części pisemnej i ustnej
– aby uzyskać pozytywną ocenę, z każdej z części egzaminu należy uzyskać co najmniej 60% możliwych punktów - Assessment Centre:
– konfrontacja kandydata z możliwymi scenariuszami zadań w MSZ i ocena jego współpracy z innymi kandydatami - Rozmowa kwalifikacyjna:
– ocena predyspozycji i motywacji do pracy w służbie zagranicznej
- Poznasz struktury organizacyjne MSZ, w tym obszarów, za które odpowiedzialni są minister SZ, sekretarze i podsekretarze stanu oraz podległe im komórki Ministerstwa.
- Dowiesz się, jak przebiegają procedury rekrutacyjne z naciskiem na przygotowanie warsztatowe kandydatów i praktyczne aspekty procesu selekcji.
- Przygotujesz się do poszczególnych części egzaminu na aplikację dyplomatyczno-konsularną z uwzględnieniem:
– sprawdzianu wiedzy ogólnej,
– sprawdzianu umiejętności,
– assessment centre – badania kompetencji,
– rozmowy kwalifikacyjnej. - Otrzymasz:
– materiały przydatne w samodzielnej nauce – m.in.: listę lektur pomagających przygotować się do egzaminów wstępnych na aplikację dyplomatyczno-konsularną, obejmującą pozycje poświęcone ww. dziedzinom, których opanowanie w dużej mierze pomaga podczas wszystkich etapów procedury konkursowej,
– przykładowe testy – opracowane na podstawie realnej procedury rekrutacji do MSZ i doświadczenia szkoleniowego prowadzącego zajęcia. Testy obejmują zagadnienia dotyczące m.in.: współczesnych międzynarodowych stosunków politycznych i gospodarczych, polityki bezpieczeństwa, historii Polski i nowożytnych stosunków międzynarodowych, prawa międzynarodowego publicznego, funkcjonowania Unii Europejskiej, protokołu dyplomatycznego.
– certyfikat EAD, poświadczający odbycie szkolenia. - Weźmiesz udział w symulacji rozmowy kwalifikacyjnej na aplikację dyplomatyczno-konsularną.
- Podczas warsztatów zapoznasz się również z psychologicznymi zagadnieniami związanymi z procesem rekrutacji, m.in. z radzeniem sobie ze stresem towarzyszącym podczas kolejnych etapów procedur konkursowych.
Dzień 1:
– Specyfika pracy w korpusie dyplomatyczno-konsularnym.
– Aplikacja dyplomatyczno-konsularna MSZ – przygotowanie do pracy w polskiej służbie zagranicznej i omówienie aktualnej procedury konkursowej.
– Aplikacja dyplomatyczno-konsularna MSZ – test wiedzy (jak się przygotować, przykładowe materiały, testy próbne).
– Aplikacja dyplomatyczno-konsularna MSZ – rozmowa kwalifikacyjna (symulacja rozmowy, na co zwrócić uwagę, jak radzić sobie ze stresem).
Dzień 2:
– Aplikacja dyplomatyczno-konsularna – test umiejętności (przykładowe testy, techniki rozwiązywania).
– Aplikacja dyplomatyczno-konsularna – assessment centre (na czym polega, przykłady, na co zwrócić uwagę).
Zajęcia prowadzone są w formie ogólnych wykładów, warsztatów i indywidualnych konsultacji z trenerami.
Wojciech Dzięgiel
Jest Dyrektorem Wykonawczym i Członkiem Zarządu Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego – czołowego think tanku polityki zagranicznej w Polsce oraz “Najlepszego think tanku polityki zagranicznej UE” przyznanego przez magazyn Prospect w 2017 roku. Od 2015 r. jest także szefem Komitetu Organizacyjnego Warszawskiego Forum Bezpieczeństwa.
Kariera dyplomatyczna: wcześniej pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP (2006-2015). Pracował m.in. w Toronto w Kanadzie (2006-2011) i Dublinie w Irlandii (2011-2015). Jest prawnikiem z wykształcenia, specjalizującym się w prawie międzynarodowym publicznym, absolwentem Haskiej Akademii Prawa Międzynarodowego (2002) oraz Uniwersytetu w Utrechcie (2003).
2 dni / 16 godzin dydaktycznych
sobota i niedziela
Po zakończeniu szkolenia ”Aplikacja dyplomatyczno-konsularna – kurs przygotowawczy” otrzymasz Certyfikat Europejskiej Akademii Dyplomacji.
Cena: 790 zł (zw. z VAT) / 2 dni szkolenia
Zapisy do wyczerpania miejsc.
W celu ukończenia rejestracji prosimy o dokonanie wpłaty. Tylko wniesienie opłaty jest gwarancją miejsca na szkoleniu.
EUROPEJSKA AKADEMIA DYPLOMACJI
Bank: ING
Nr rachunku: 48 1050 1025 1000 0090 8039 4944
SWIFT: INGBPLPW
IBAN: PL48 1050 1025 1000 0090 8039 4944
TYTUŁ: Nazwa szkolenia – data szkolenia oraz imię i nazwisko